11 Nisan 2013

Bilgisayar Alırken Dikkat

Merhabalar efendim:) Buaralar malum sınavlar,dersler derken pekişen bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim.Bilgisayar almayı düşünenler veya bilgisayarımı yenilemenin vakti geldi diyenler bu yayın size:)Çok fazla detaya girmeden kısaca bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim;
1)Öncelikle bilgisayarı ne amaçla alacağınız önemli.Eğer sadece internet ve basit ofis yazılımları kullanacaksanız küçük ekranlı ve tek çekirdekli laptoplar işinizi görecektir.
Birtakım hesap ağırlıklı yazılımları(grafik ve mühendislik yazılımları gibi) kullanarak iş yapacaksanız,sizi bu konuda sıkıntıya sokmayacak ve yarı yolda bırakmayacak daha güçlü bir ürün seçmelisiniz.Bunun yanında rahat çalışabileceğiniz geniş bir ekranı olan usb, firewire, HDMI,bluetooth gibi bağlantı ara birimleri destekleyen cihazların tercih edilmesi yerinde olur.
2)Tercih edilebilecek orta düzeyde bir bilgisayarın özelliklerini belirleyecek olursak;
İşlemci(Bilgisayarın beyni): Dizüstü bilgisayarın stilini, pil ömrünü, tepki hızını ve ağırlığını belirlemede önemli rol oynadığı için doğru işlemciyi seçmek önemlidir.Yazı yazma, internette gezme ve basit DVD oynatmayı sağlayacak olan temel, giriş-seviyesi bir sisteme ihtiyaç duyuyorsanız Intel Core i3, internette gezinmenin yanı sıra aynı anda birkaç uygulama kullanıyor,müzik indirip dinliyor, resim paylaşıyor, blog oluşturuyor ve çevrim içi video izliyorsanız IntelCore i5 alabilirsiniz.İleri düzeyde oyun ve multimedya meraklılarına ise Intel Core i7 Serisi’ne denk işlemciler öneriliyor.
Bilgisayar Belleği(RAM):  Temel işlemler için genellikle 1 GB bellek yeterlidir. Birkaç dosya aynı anda açık olacaksa 2 ile 4 GB arası RAM daha öneririm.Video ve fotoğraf işleme, oyunlar için ise 8 GB RAM tercih edebilirsiniz.
Pil Ömrü: Eğer bilgisayarınızı sık sık yanınızda taşıyorsanız pil ömrü dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlardan.Tavsiye edilen en az 2 saat ‘standart kullanım’ sağlayan bir bilgisayardır.Daha fazlası için günümüzde bazı dizüstü bilgisayarlar altı ve dokuz hücreli bataryaları sayesinde sekiz saat ve daha uzun süre çalışabilmekteler.
Ekran Boyutu: Dizüstü bilgisayar ekranları çaprazlama bir köşeden ters köşeye genellikle 12 ile 20 inç arasında boyutlara sahiptir. Büyük ekranların çözünürlükleri daha yüksektir; böylece görüntü daha keskin olur. Ancak, büyük ekranlar daha çok yer kaplar,daha ağır olur ve pil ömrünü kısaltır. Dizüstü bilgisayarınızı ağırlıklı olarak film izlemek, oyun oynamak, video izlemek için ya da masaüstünüzün yerine kullanacaksanız büyük ekran tercih edebilirsiniz. Daha temel işlemler için kullanacak ya da sıkça yanınızda taşıyacaksanız daha küçük ve hafif bir ekran tercih etmelisiniz.

Şimdilik bukadar:) Daha fazla ayrıntı için bana ulaşabilirsiniz.
                                                                            Görüşmek Üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...